Sadzonki zielone to niezdrewniałe fragmenty ulistnionych pędów, natomiast półzdrewniałe to takie części pędu, u których rozpoczął się już proces drewnienia – skórka drewnieje i przybiera brunatne zabarwienie.

Sadzonki pobiera się w trakcie wegetacji, z tegorocznych przyrostów, najczęściej od maja do czerwca. Do cięcia, w zależności od rośliny, używa się ostrego noża, żyletki, sekatora dwuostrzowego (zwykły sekator nie nadaje się, gdyż miażdży pęd w miejscu cięcia, co utrudnia ukorzenianie).

Długość sadzonki zależy od długości międzywęźli, powinna wynosić od 5 do 10 cm i zawierać od 2 do 4 międzywęźli. Dolne cięcie wykonuje się tuż pod węzłem, z którego należy usunąć liście. Górną część przecina się bezpośrednio nad węzłem. Liście zbyt duże z części naziemnej sadzonki należy skrócić o połowę.

Sadzonki należy pobierać rano, gdy rośliny są w pełnym turgorze. Należy wybierać pędy z dobrze oświetlonej części rośliny, z możliwie krótkimi międzywęźlami. Sadzonki bezpośrednio po cięciu zanurza się w roztworze nawozu KORZONEK Z, PZ lub SUPERSTART (w odpowiednich proporcjach, zgodnie z instrukcją podaną na etykiecie) i umieszcza się w podłożu na głębokość około 1/4 jej długości.

Rozmnażanie roślin przez sadzonki zielone lub półzdrewniałe prowadzi się w szklarniach, tunelach foliowych, inspektach, a w warunkach domowych w małych skrzynkach przykrywanych folią. Najczęściej stosowanym podłożem do ukorzeniania jest mieszanina piasku z torfem w stosunku 1:1 o odczynie pH = 5,0-6,0. Można również stosować perlit, jego mieszaninę z piaskiem lub torfem.